کد خبر: 22380
زمان انتشار: شنبه 30 مرداد 1395 ساعت 08:39
از طریق ایجاد مزرعه‌ی الگویی گندم مشخص شد؛
افزایش درآمد گندم‌کاران طبس با تغییر روش آبیاری
کشاورزی، آبیاری تحت فشار
گلشن: با تحقیقات دقیق انجام شده بر روی مزارع الگویی آبیاری تحت فشار گندم در طبس، مشخص شد که استفاده از روش‌های آبیاری نوین موجب صرفه‌جویی 2700 مترمکعب آب در هر هکتار و افزایش قابل توجه تولید گندم شده و درآمد کشاورز گندم‌کار به حدود 2.5 میلیون تومان در هر هکتار افزایش می‌یابد.

داوود بخشایی، مدیر جهاد کشاورزی طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن اظهار داشت: ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ آﺑﯿﺎری ﻣﺰارع و اﺳﺘﻔﺎده از روش‌های آﺑﯿﺎری نوین به‌منظور افزایش بهره‌وری مصرف آب امری ضروری در بخش کشاورزی است که در این راستا جهاد کشاورزی طبس برای نخستین بار در خراسان جنوبی اقدام به ایجاد مزرعه الگویی کرد.

وی ادامه داد: به‌منظور مقایسه مصرف آب و بررسی عملکرد در روش‌های آبیاری تیپ و غرقابی در محصول گندم در سال زراعی 95-94  اقدام به ایجاد این مزرعه شد که از جمله نتایج آبیاری تیپ نسبت به آبیاری غرقابی، کاهش آب مصرفی به میزان 33 درصد، امکان افزایش سطح زیرکشت به میزان 49 درصد و افزایش عملکرد محصول گندم به میزان 26 درصد است.

معاون رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس افزود: در روش آبیاری تیپ به ازای مصرف هر مترمکعب آب، 700 گرم گندم و در آبیاری غرقابی 400 گرم گندم تولید شد.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع در روش آبیاری تیپ به دلیل صرفه‌جویی در مصرف آب به میزان 2700 متر‌مکعب در هر هکتار و امکان افزایش سطح زیرکشت به میزان 49 درصد، درآمد ناخالص کشاورز با تغییر روش آبیاری به تیپ به بیش از 24 میلیون ریال در هر هکتار افزایش می‌یابد.

بخشایی با اشاره به افزایش عملکرد گندم و کاهش مصرف آب در آبیاری تحت فشار تیپ نسبت به آبیاری غرقابی اظهار داشت: این طرح برای اولین بار در استان در قالب طرح الگویی اجرا شده، که هدف از اجرای آن، مقایسه میزان مصرف آب و عملکرد در روش‌های مختلف آبیاری تیپ، بارانی و غرقابی است.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب