کد خبر: 22558
زمان انتشار: يكشنبه 30 آبان 1395 ساعت 10:28
برج خاموشی
گلشن: یک برج خاموشی یا دخمه که محلی برای قرار دادن اجساد مردگان زردشتیان بوده، و متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان است، در شهرستان طبس کشف شد؛ این تنها برج خاموشی است که در محدوده‌ی خراسان جنوبی شناسایی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، یک برج خاموشی یا دخمه که براساس اعتقادات زردشتیان محلی برای قرار دادن اجساد مردگان بوده، و متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان است در روستای یوسف‌آباد بم شهرستان طبس کشف شد.

این اثر در حال حاضر تنها برج خاموشی متعلق به دوران تاریخی است که در محدوده خراسان جنوبی شناسایی شده است.

سیداحمد برآبادی، مسؤول حوزه پژوهش و مطالعات اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ضمن تأیید این موضوع، اظهار داشت: پشته سیاه یا پشته عبدل‌آباد، تپه‌ای در جنوب غرب روستای یوسف‌آباد بم (ون) است که بر فراز آن بقایای یک برج خاموشی یا دخمه متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان شناسایی شده است.

وی افزود: تنها تفاوت این اثر با دخمه‌های دیگر مناطق کشور این است که فاقد دیوار مدور بر اطراف فضای داخلی است و این احتمال وجود دارد که دیوار پیرامون دخمه از بین رفته باشد.

روستای ون یا بم که اسم جدید آن یوسف‌آباد است از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس به‌شمار می‌رود که در فاصله 20 کیلومتری شرق شهر عشق‌آباد واقع است و حدود 120 نفر جمعیت دارد.

انتهای خبر/

برچسب‌ها: 

نظر شما درباره‌ی این مطلب

نظر سایر مخاطبان درباره‌ی این مطلب

شرح نظر: 
زردشت درسته يا زرتشت؟