کد خبر: 22669
زمان انتشار: پنجشنبه 18 خرداد 1396 ساعت 18:20
یک بام و 2 هوا در سرنوشت کارگران 2 کارخانه؛
119 کارگر سیمان و کانسرام طبس همچنان بیکارند
تعطیل شد
گلشن: 119 کارگر اخراجی کارخانه‌های سیمان و کانسرام طبس 11 ماه است که پس از تعطیلی این کارخانه‌ها بیکارند و علاوه بر این، 5 تا 12 ماه حقوق طلبکارند؛ نکته‌ی عجیب سخنان ضدونقیض مسئولان مرتبط است که یکی وعده‌ی یک ماهه می‌دهد و دیگری برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌ها امیدی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی گلشن، خبرگزاری کار ایران (ایلنا) امروز گزارش داد که علی‌رغم گذشت حدود 11 ماه از توقف کامل فعالیت دو کارخانه سیمان و کانسرام شهرستان طبس، اما همچنان معوقات مزدی کارگران این دو واحد صنعتی پرداخت نشده است؛ کارگران این دو واحد تولیدی 5 ماه تا یک سال است حقوق دریافت نکرده‌اند.

شماری از کارگران این دو واحد صنعتی که زیر نظر کارفرمای مشترک در منطقه طبس استان خراسان جنوبی اداره می‌شود در تماس‌های جداگانه ادعا کرده‌اند که کارخانه سیمان طبس به دلیل مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی از ابتدای مرداد 1394 تعطیل شده و از آن زمان تا کنون به اتفاق دیگر همکاران‌شان بدون دریافت معوقات مزدی بیکار شده‌اند.

این کارگران می‌گویند: کارفرمای کارخانه سیمان در ادامه همین وضعیت، در سال 1395 نیز از مجموع 34 کارگر باقی‌مانده، حدود 31 کارگر را پس از اتمام قرارداد کار، اخراج کرد و تنها سه نفر از آنان را برای نگهبانی و محافظت از اموال کارخانه نگه داشته است؛ کارگران اخراج شده این کارخانه‌ها، چهار ماه حقوق و عیدی سال‌های 94 و 95 را طلب‌کارند.

کارگران کارخانه کانسرام طبس نیز مدعی هستند که در این واحد تولیدی حدود 102 نفر شاغل بودند که 88 نفر همزمان با تعطیلی با 5 ماه مزد معوقه، از کارخانه اخراج شده و فقط 14 نفر در کارخانه باقی مانده‌اند که مطالبات مزدی آن‌ها به همراه عیدی سال 95 به یک سال می‌رسد.

* اسماعیلی: کارخانه را با یک میلیارد تومان راه می‌اندازم

مدیرعامل کارخانه کانسرام اما اظهار می‌کند: با توقف فعالیت کارخانه، کارگران نیز اخراج شدند و اکنون برای راه‌اندازی مجدد این کارخانه تنها به یک میلیارد تومان نیاز داریم تا هم بتوانیم حقوق عقب افتاده کارگران و هم سایر بدهی‌ها را پرداخت کنیم؛ برای دریافت وام به بانک‌های زیادی مراجعه کرده‌ایم که نتیجه نگرفته‌ایم ولی اخیراً با یک بانک دولتی به توافق رسیده‌ایم که اگر بانک همراهی کند، تا یک ماه دیگر وام پرداخت شده و کارخانه فعال می‌شود.

اسماعیلی بیان کرد: پرونده وام کارخانه کانسرام در بانک ایران زمین مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته است که قرار بوده تا پیش از پایان سال 1395 مبلغ سه میلیارد تومان توسط بانک ایران زمین پرداخت شود اما انجام نشد و امیدوار هم نیستم این بانک اقدامی انجام دهد؛ این بانک ابتدا قبول کرده بود که با سفته وام را پرداخت کند اما شب عید اعلام کردند که سفته قبول نمی‌کنند و باید وثیقه ارائه شود.

وی ادامه داد: یک ماه پیش مجدداً با محمدرضا امیرحسنخانی نماینده مردم طبس در مجلس صحبت کردم که اعلام کرد وام را پرداخت می‌کنیم و چون مبلغ وام بالا بوده به تأخیر افتاده است که خواستم مبلغ نصف شود که قبول کرد که طی سه روز آینده، بعد از بازگشت مسئول مربوطه که در خارج از کشور به سر می‌برد، دستور پرداخت وام را صادر کند، اما بعداً هرچه تماس گرفتیم نتیجه‌ای حاصل نشد، در نتیجه به سراغ بانک‌های دیگر رفتیم.

مدیرعامل کارخانه کانسرام طبس خاطرنشان کرد: این کارخانه واحد تولیدی بسیار خوبی است و از درآمد بالایی نیز برخوردار است که بلافاصله بعد از راه‌اندازی می‌توان تمام بدهی‌ها را پرداخت کرد؛ این کارخانه بعد از راه‌اندازی 100 نفر نیرو جذب می‌کند و می‌توانیم سیمان طبس را نیز پیش خرید کنیم تا این کارخانه نیز فعال شود.

* امیرحسنخانی: هر 2 کارخانه تا یک ماه دیگر مجدداً فعال می‌شود

اما در این بین نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که تا یک ماه دیگر هر دو کارخانه سیمان و کانسرام طبس فعال می‌شود؛ وی گفته که با یکی از کارخانه‌های مطرح سیمان خراسان رایزنی کرده و قرار است آن‌ها مدیریت کارخانه طبس را در دست گرفته و کار آسیاب و بازاریابی محصول را انجام دهند.

محمدرضا امیرحسنخانی افزود: در این باره با مخبر رئیس ستاد اجرایی حضرت امام خمینی(ره) به‌عنوان یکی از سهام‌داران، صحبت کردم که قول راه‌اندازی مجدد کارخانه را دادند؛ کارخانه کانسرام نیز وابسته به کارخانه سیمان است و پیگیری‌ها در خصوص دریافت وام برای این کارخانه انجام شده است که قرار شد از بانک ایران زمین مبلغ سه میلیارد تومان وام دریافت کنند و تلاش می‌کنم یک میلیارد تومان وام را این بانک خیلی سریع به کارخانه کانسرام طبس پرداخت کند.

وی درباره اینکه این بانک متعلق به خود وی می‌باشد و خود یکی از اعضای هیئت مدیره بانک ایران زمین است نیز گفت: در سال 1393 از این بانک استعفا داده و دیگر زیر نظر من نیست و حضوری در بانک ایران زمین ندارم.

* شهرکی: قصد راه‌اندازی این دو واحد ورشکسته را نداریم!

نکته جالب اینکه مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی درباره دو واحد کانسرام و سیمان طبس به خبرگزاری ایلنا گفته که این دو کارخانه ورشکسته است و نباید دنبال راه‌اندازی مجدد آن بود.

شهرکی با بیان اینکه مدیران کارخانه‌های کانسرام و سیمان طبس تمایلی به راه‌اندازی آن‌ها ندارند و می‌خواهند وام بدون وثیقه، چک و تضمین دریافت کنند که امکان‌پذیر نیست، گفت: هر موقع هیئت مدیره این کارخانه‌ها اختلافات خود را کنار گذاشته و تمایل داشتند ما هم کمک می‌کنیم؛ سهام‌دار این کارخانه‌ها بانک سپه است و اگر این طرح توجیه دارد خود بانک سپه نیز وام بدهد.

به گفته وی مشکلات این دو کارخانه زمانی مرتفع می‌شودکه مدیران آن‌ها به توافق برسند وگرنه باید تعطیل بمانند؛ وقتی کارخانه‌ای ورشکست شده و از چرخه خارج می‌شود نباید دنبال راه‌اندازی مجدد آن بود.

وی گفت: چند کارخانه کانسرام در استان داریم که محصولات آن‌ها فروش نمی‌رود، از جمله کارخانه کانسرام بیرجند که تمام محصول آن روی زمین است و اگر این کارخانه‌ها سودآوری دارد بیایند کارخانه کانسرام بیرجند را بخرند.

شهرکی در خصوص حقوق عقب افتاده کارگران این دو کارخانه نیز گفت: کارگران باید به اداره کار مراجعه کنند.

* جلالی: پیگیر رفع مشکلات سیمان و کانسرام طبس هستم

همچنین رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس نیز گفت: با توجه به اینکه کانسرام مشکل وثیقه داشت قرار شد پروانه بهره‌برداری معدن سیلیس به‌عنوان وثیقه در بانک گذاشته شود.

جلالی با بیان اینکه پیگیر مشکلات کارخانه سیمان وکانسرام طبس هستیم، ادامه داد: بانک ایران زمین حاضر به پرداخت وام حتی با وثیقه معدن نیز نشد و بانک ملت طبس پذیرفت که این موضوع را پیگیری کند اما با وجود پیگیری‌هایی که در استان هم انجام شد سرپرستی بانک ملت با این کار موافقت نکرد.

وی ادامه داد: جلسه‌ای هفته قبل در استانداری خراسان جنوبی در این خصوص تشکیل شد و با توجه به اینکه در این جلسه مطرح گردید که مدیرعامل کانسرام موافقت کرده است حداقل معادل نیمی از مبلغ وام را وثیقه ملکی بگذارد، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز قول داد که وام را از طریق یکی از بانک‌ها پرداخت کند.

وی افزود: پس از پایان جلسه، مدیرکل سازمان صنعت استان موضوع وام کانسرام را از طریق بانک توسعه تعاون پیگیری کرد و از سرپرستی این بانک خواست که در قبال دریافت تنها چهارصد میلیون تومان وثیقه ملکی، وام یک میلیاردی را به کانسرام پرداخت کند که وی نیز قول مساعد داد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت طبس ادامه داد: نتیجه جلسه به مدیرعامل کانسرام نیز اعلام شد و وی نیز قبول کرد پیگیری نماید؛ بدون شک اگر فقط و فقط چهارصد میلیون تومان وثیقه ملکی توسط سهام‌داران کارخانه سیمان فراهم شود وام یک میلیاردی تا عید فطر می‌تواند پرداخت شود، اما اگر این مقدار وثیقه هم نتوانند تأمین کنند هیچ بانکی حاضر به پرداخت وام نخواهد شد.

جلالی گفت: علاوه بر این از طریق سازمان صنعت معدن و تجارت رایزنی‌هایی با آستان قدس نیز انجام شده است که امیدوارم به نتیجه مطلوب برسد و این نهاد قدرتمند با خرید سهام این کارخانه و یا اجاره آن نسبت به فعال نمودن کانسرام طبس اقدام کند.

اکنون با تعطیلی 11 ماهه دو کارخانه سیمان و کانسرام طبس کارگران این دو واحد تولیدی 5 ماه تا یک سال است حقوق دریافت نکرده‌اند؛ این درحالی است که 119 کارگر این کارخانه‌ها از کار بیکار شده‌اند.

امید است این دو کارخانه هر چه سریع‌تر مجدداً به چرخه فعالیت و تولید بازگشته و ضمن پرداخت بدهی‌ها، کارگران اخراج شده نیز دوباره مشغول به کار شوند.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن