کد خبر: 22676
زمان انتشار: شنبه 17 تير 1396 ساعت 11:53
آب، آشامیدن، شرب
گلشن: مصرف آب در طبس 6 درصد افزایش یافته که این افزایش در ماه جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به 13 درصد رسیده؛ از طرفی خروجی چاه‌های آب 17 لیتر در ثانیه کاهش یافته؛ این‌ها موجب شده طبس در معرض تنش شدید آبی قرار گیرد؛ در عین حال 41 درصد مشترکان با بی‌توجهی، بیش از الگوی استاندارد، آب مصرف می‌کنند.

علیرضا محمدزاده، مدیر امور آب و فاضلاب شهر طبس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی گلشن با بیان اینکه هم‌اکنون شهر طبس در معرض تنش شدید آبی قرار دارد، به ارائه آمار نگران‌کننده از افزایش مصرف مشترکان آب و همچنین کاهش سطح آب‌های زیرزمینی در این شهر پرداخت و اظهار داشت: امسال میزان استحصال آب از 25 حلقه چاه در شهر طبس نسبت به پارسال متأسفانه 17 لیتر در ثانیه کاهش یافته و به 196 لیتر در ثانیه رسیده است.

وی ادامه داد: میانگین بیشینه دمای شهر طبس نیز در خرداد امسال 42.9 درجه سانتی‌گراد است که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 2 درجه گرم‌تر شده است؛ همچنین میانگین بشینیه دمای شهر طبس در 10 روز نخست تیر امسال 43 درجه است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 3 درجه گرم‌تر شده است.

مدیر امور آب و فاضلاب شهر طبس تصریح کرد: نکته بسیار نگران‌کننده این‌که طی سال گذشته میزان مصرف آب در شهر طبس به دلیل اطلاع‌رسانی خوب، 7 تا 10 درصد کاهش داشت اما متأسفانه امسال مصرف آب 3 تا 6 درصد افزایش دارد؛ میزان مصرف آب در 10 روز نخست تیر امسال هم نسبت به مدت مشابه پارسال 13 درصد افزایش یافته است که جای نگرانی دارد.

وی افزود: میزان مصرف تجمعی آب از ابتدای امسال تا 10 تیر در شهر طبس، یک میلیون و 651 هزار لیتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد افزایش یافته است.

محمدزاده خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه 59 درصد مشترکان آب در شهر طبس در الگوی مصرف قرار دارند، اما متأسفانه 36 درصد مشترکان 2 برابر الگوی مصرف و 5 درصد مشترکان بیش از 2 برابر الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون 20 درصد از نیاز آبی شهر طبس یعنی حدود 50 لیتر در ثانیه از محل سد نهرین و تصفیه‌خانه تأمین می‌شود که امیدواریم ذخیره سد با این روند تا اوایل مهر پاسخ‌گو باشد.

مدیر امور آب و فاضلاب شهر طبس اضافه کرد: هم‌اکنون حدود 22 هزار تا 24 هزار کولر آبی در شهر طبس نصب است که این تعداد کولر روزانه بیش از 6 میلیون لیتر آب تبخیر می‌کند.

وی گفت: شهر طبس دارای 240 کیلومتر طول شبکه آب بهداشتی، 58 کیلومتر طول شبکه آب شرب، 110 جایگاه برداشت آب شرب، و 17 هزار و 700 مشترک آب است.

محمدزاده بیان کرد: اصلاح 7800 متر از شبکه آب، نوسازی و استانداردسازی 1510 انشعاب آب، و کشف 16 مورد انشعاب غیرمجاز و برخورد قضایی با متخلفان از جمله اقدامات اخیر امور آب و فاضلاب شهر طبس است.

وی ادامه داد: همچنین طی 3 ماه اخیر عملیات نشت‌یابی در 50 کیلومتر از شبکه توزیع آب شهر طبس صورت گرفت که منجر به جلوگیری از هدر رفت 2 درصد آب شد؛ اما در عین حال هم‌اکنون میزان هدر رفت آب در شهر طبس بیش از 30 درصد است.

مدیر امور آب و فاضلاب شهر طبس اظهار داشت: میزان کل اعتبارات دولتی مصوب این امور از منابع مختلف در سال گذشته مبلغ 2 میلیارد و 970 میلیون تومان بوده که فقط 8 درصد آن یعنی 237 میلیون تومان تخصیص یافته است.

وی افزود: اما امسال یک بخش از اعتبارات مصوب آب و فاضلاب طبس در کمیته برنامه‌ریزی این شهرستان، با 15 درصد افزایش به یک میلیارد و 900 میلیون تومان رسیده که امیدواریم با تخصیص حداکثری، راه‌گشای حل مشکلات و به ثمر رسیدن پروژه‌های حوزه آب باشد.

انتهای خبر/

نظر شما درباره‌ی این مطلب

نظر سایر مخاطبان درباره‌ی این مطلب

شرح نظر: 
باسلام و ضمن عرض خداقوت و خسته نباشید به همکاران پرتلاش و با انگیزه خودم، از عموم همشهریان ارجمند طبسی تقاضا دارم بیش از پیش در مصرف بهینه آب حساس بوده و امیدوارم قلم توانای خبرنگاران و اصحاب رسانه و فعالان فرهنگی به تداوم حیات آب کمک نماید. سرسبزی و آبادانی بیشتر را برای میقات الرضا آرزو دارم.
شرح نظر: 
سلام. ایستگاه های برداشت آب نیز به لحاظ عدم رسیدگی دوره ای و منظم در اتلاف آب در سطح شهر نقش بسزایی دارند. بند آمدن خروجی زیر آب بعضی از این ایستگاه ها باعث ایجاد مشکلات بهداشتی گردیده است.
گلشن در تلگرام
سفارش درج آگهی در گلشن